Jdi na obsah Jdi na menu

CO SE U NÁS DĚLO OD ZÁŘÍ 2017

2. 10. 2017

 

Ukázka hasičské techniky v MŠ Vančurova

Děkujeme panu Slámovi ze třídy Sluníček za hasičské dopoledne plné zážitků a her. Děti měly možnost se prožitkovou formou seznámit s hasičskou profesí, technikou a dozvědět se spoustu zajímavých věcí.

img_4999.jpg

foto zde

 

Květinkový den s pasováním školáčků

V tento sváteční den jsme oslavili den dětí a rozloučili jsme se s našimi kamarády, kteří po prázdninách odcházejí do školy. Rodiče si udělali příjemné piknikové odpoledne a děti si mohly na zahradě plnit různé květinkové úkoly.

img_5236-2-.jpg

foto zde

Vzdělávací seminář pro pedagogy z MSK v MŠ Vančurova

Školící seminář s praktickými ukázkami práce s dětmi byl zaměřený na potřebu podnětného prostředí a individualizaci ve zdělávání. Pedagogové z celého MSK se seznámili s našimi metodami a formami práce, se zajímavými pomůckami a prostředím naší MŠ, kde všechny p. uč. z jednotlivých tříd předávaly své zkušenosti a nápady kolegům z jiných škol. Jejich obdiv, uznání a chvála nás velmi těší a tímto děkujeme celému týmu MŠ Vančurova i dětem, které ukázaly, jak jsou šikovné, samostatné a tvůrčí.

p1020590.jpg

foto zde

Červen u Rybiček

Tento měsíc jsme vítali léto různými hrami a písněmi, povídali jsme si o našem městě a jeho památkách. Navštívili jsme Starý Jičín a zkoumali v encyklopediích, jak se žilo na hradech a zámcích a zajímali jsme se o to, jak a v čem bydlí lidé dnes. Instruktážní videa nám ukázala jaký je život různých kmenů v přírodě, jak se žije na vesnici a jak ve městech a velkoměstských metropolích světa s mrakodrapy. Užíváme si krásného počasí a pobytu na naší super zahradě. Na konec školního roku jsme si s dětmi připili krtečkovým šampaňským od Vikiho a pochutnali si na výborné buchtě od Tomíka K. a nanuku, který nám koupila maminka od Tomíka B. Všem dětem p. učitelky moc děkují za milé dárečky a kytičky, které jim udělaly velikou radost a všem přejí hezké prázdniny a dovolenou.

img_4833.jpg

foto zde

 

Květen u Rybiček

Tento měsíc nás vybízel k tomu, abychom poznávali vše, co kvete. Vyráběli jsme kulisy a dárečky na besídku ke dni rodiny, naučili jsme se básničky a písničky, sportovali, tvořili a rozvíjeli své smysly a řeč. V naší škole proběhl také další školící seminář pro p. uč. z jiných MŠ z celého MSK, kde jsme jim ukázali, jak se učíme, pracujme a jak jsme samostatní a šikovní.

 

img_4682.jpg

foto zde

Besídka u Rybiček

Přátelské posezení s rodiči a dětmi zpestřilo krátké vystoupení dětí ke Dni rodiny. Jako poděkování rodičům a prarodičům děti vyrobily s láskou drobný dárek – tužkovník.

img_4652-1-.jpg

 

foto zde

 

Červen  u Sluníček

Začátkem měsíce jsme se na druhý pokus (v květnu se nám výlet nepodařil z důvodu opravy kolejí) vydali vlakem do Suchdola nad Odrou a zpět. Červen byl pro nás opět hodně pestrý a zajímavý. V prvních dvou týdnech jsme měli téma „Když zahouká siréna, co to děti znamená?“, během kterého jsem si povídali o bezpečném chování na ulici a přiblížili jsme si práci integrovaných základních složek – hasičů a policie. Na náměstí jsme se zúčastnili akce Den bez úrazu. Na naší školní zahradě jsme přivítali dobrovolné hasiče z Příbora, u kterých pracuje tatínek naší kamarádky Vanesky. Hasiči nám ukázali, co vše potřebují ke své práci, děti si mohly zblízka prohlédnout hasičské auto, ve kterém se také projeli kolem školky. Navštívili jsme dopravní hřiště, kde si děti vyzkoušely jízdu na koloběžkách pod vedením policistů. Byli jsme se podívat na Městské policii Nový Jičín. Vydařil se nám také poslední výlet tohoto školního roku, kdy jsem si vyjeli autobusem MHD pod Svinec, odkud jsme šli pěšky do školky. Po cestě jsme si trochu zaběhali, snědli svačinky u tábořiště na Skalkách a cestou zpátky nás paní učitelka Lenka pozvala na maliny, které jim rostou na zahradě. Oslavili jsme společně narozeniny našich kamarádů Bruníka a Sofinky.

dscn5985aaa-1-.jpg

foto zde

Výlet do MŠ v Loučce

Na konci měsíce jsme byli pozváni do MŠ Loučka na akci Den záchranné služby. Děti si vyzkoušely, jak se přenáší zraněný, prohlédly si vůz záchranné služby a policejní auto. S pány policisty měly krátkou besedu a společnou diskusi. Stihli jsme si také pohrát na zahradě ve školce, kde se nám moc líbilo.

 

dscn7088llll.jpg

foto zde

Výlet do Suchdolu nad Odrou vlakem

Na začátku června jsme s dětmi vyrazili do Suchdolu nad Odrou do leteckého muzea. Jízda vlakem byla pro děti hezkým zážitkem. V muzeu jsme si prohlédli ukázku letadel, staré zbraně, motory letadla a další zajímavosti. Navštívili jsme fotbalové hřiště, kde jsme si v Altánku poseděli a posvačili. Děti si pochutnaly na nanuku a cestou zpět jsme se zastavili na dětském hřišti, kde si děti pohrály. Vyšlo nám krásné počasí a výlet jsme si užili.

dscn7213ccc.jpg

foto zde

Květen u Motýlků

Povídali jsme si o své rodině, jaké máme členy rodiny, co rádi děláme s rodiči, jaká je naše maminka a tatínek Vytleskávali jsme jména členů rodiny, kreslili jsme svou maminku a vyráběli pro maminku náramky. Děti si výtvarně pohrály s různými tvary srdíček, vytvářely srdíčkové puzzle, stříhaly, lepily. Kluci rádi stavěli svůj dům a byt z různých stavebnic a kostek. Týden s námi pracovala praktikantka z SPgŠ. Děti naučila nové hry. Ke konci měsíce jsme s dětmi připravili pro rodiče besídku, kde děti zazpívaly maminkám pro radost.

dscn7087bbb.jpg

foto zde

Květen u Koťátek

První dny v měsíci byly věnovány pečlivé přípravě na besídku pro rodiče. Děti vyrobily kulisy, dárky pro rodiče a učily se básničky, písničku a pohádku. Besídka byla tematicky směřována na ukázku celoroční práce dětí. Pracovali jsme s myšlenkovými mapami na témata „Jaro – Zábava – Rodina - Kamarádi“. Květen se nesl v duchu toho, co máme rádi. Děti tvořily výrobky sobě i druhým pro radost. Vyrobily lidského kamaráda, zvířecího kamaráda, poznávaly sami sebe dokreslováním vlastního obličeje, poznávaly kamarády hmatem, zkoumali a porovnávali otisky prstů. Také nás pobavilo představení o pohádkových bytostech v podání Divadla Leonka. Oslavili jsme narozeniny Ríši, Viktorka a paní učitelky Jany.

img_5716vvv.jpg

foto zde

Jaro u Koťátek  odkaz zde

 

 

Květen u Sluníček, MŠ Vančurova

Čarodějnickým rejděním a povídáním o tradici Pálení čarodějnic jsme společně přivítali krásný měsíc KVĚTEN, který byl nejen teplotně nadprůměrný, ale také plný rozkvetlých kytiček a stromů, o kterých jsme se s dětmi učili, rozeznávali je a pozorovali při pobytu venku. Protože v květnu mají svátek maminky, připravovali jsme pro ně oslavu a povídali jsme si o rodině – kdo ji tvoří, jak se jmenují jednotliví členové a děti se učily orientovat v rodinných vztazích. Čím budu až vyrostu? Téma, které se dětem velmi líbilo, hravou formou se seznamovaly s různými profesemi, hovořili jsme o představách, co daná profese obnáší a proč je důležitá. Chtěli jsme se projet vlakem do Suchdola nad Odrou a zjistit, co obnáší povolání strojvedoucí a výpravčí, ale z důvodu opravy kolejí vlak nejel, tak jsme si alespoň prohlédli vlakové nádraží. Byli jsme na návštěvě v kadeřnictví na učňovském středisku, odkud děti odcházely s krásnými účesy. Oslavovali jsme narozeniny i svátky našich kamarádů – Míši, Magdičky, Vojtíška, Sofinek, Adélky, Haničky, Damienka a Agátky. Také jsme oslavili společně DEN DĚTÍ, zašli jsme si na zmrzlinu a v DM drogerii děti dostaly balonek a pastelky. A už se moc těšíme na další, již letní měsíc červen!

dscn5068ccc.jpg

foto zde

Duben u Rybiček

Jedno z jarních témat bylo o zvířátkách a mláďatech, kde jsme si povídali o užitkových zvířatech, vyzkoušeli si, jak a proč se dojí kráva, sluchem jsme určovaly jednotlivé hlásky a písmena ve slovech a jménech, procvičili si motoriku mluvidel při logopedických cvičeních, zadováděli jsme si na čarodějnickém dopoledni a připravovali kulisy a dárečky na vystoupení pro maminky a procvičili si celé tělo při cvičení na nářadí.

 

img_4025.jpg

foto zde

Duben u Koťátek

Pracovali jsme s myšlenkovými mapami na témata „Jaro – Barvy – Spolupráce – Láska“. Děti si volily dle vlastního výběru pracovní činnosti. Malovaly duhu, vypichovaly obrázky špendlíky, pracovaly s pískem a dřevem, vyrobily ostrov v moři, vytvořily louku, dělaly pokusy na vodě s rozkvétajícími kytičkami. Připomněli jsme si tradiční svátek – velikonoce. Společně jsme oslavili narozeniny Natálky H. a svátek Ríši. Přišel k nám kouzelník, dětem se líbilo kouzlení a žonglování s různými předměty. V tělocvičně jsme rozvíjeli hrubou motoriku. Užili jsme si čarodějnický rej na zahradě, děti v maskách vařily kouzelné lektvary, pořádaly závody na koštěti. Den Země jsme oslavili na školní zahradě kreativními malbami na zemi. Předškoláci navštívili ZŠ Galaxie, kde zjistili, co je čeká nového v dalším životním mezníku.

1.jpg

foto zde

Divadélko v MŠ Vančurova

Tentokrát nás známé divadélko navštívilo s ekologickou pohádkou U modré tůňky, kde byly ústřední postavičky krtek a žabička. Do úsměvné pohádky se zapojily také děti s pohybem a zpěvem.

 

img_4517aaa.jpg

foto zde

 

Tancohrátky s p. uč. Andrejkou 

Máme radost z pohybu, poslechu hudby a vnímání rytmu. Vše se přirozeně propojuje a rozvíjí při tancohrátkách, kde se nenásilnou formou děti zapojují do pohybového ztvárňování a improvizování oblíbených písniček.

img_4585bbb.jpg

foto zde

 

Motýlci v základní škole - návštěva 1. třídy

S našimi předškoláky jsme navštívili ZŠ Jubilejní. Podívali jsme se do první třídy. Děti si vyzkoušely sedět a pracovat v lavici. Nejvíce se jim líbila práce na interaktivní tabuli, učily se psát své jméno.

 

dscn6817-1-.jpg

foto zde

Duben u Motýlků

V dubnu jsme si s dětmi prožili jarní téma, zahráli si spoustu her. Hráli jsme na hudební nástroje a naučili se nové jarní písničky. Povídali jsme si o květinách, stromech. Dozvěděli jsme se zajímavosti o hmyzu, vyrobili jsme včelí úl a zahráli si na včelky.

Na náměstí na Den země jsme si vyzkoušeli podívat se dalekohledem na slunce a zúčastnili se soutěží.

Na konci dubna v naší školce proběhly čarodějnické hrátky, děti si uvařily lektvar a vyzkoušely jízdu na koštěti.

 

20180420_104554.jpg

foto zde

Duben u Sluníček

V dubnu jsme si s dětmi povídali o zvířátkách na statku, o tom, jaký z nich máme užitek, děti se učily znát správné názvy mláďat. Protože duben byl teplý a slunečný, využili jsme toho a vyrazili společně na několik jarních výletů.

Pod Skalky do Slunečního háje jsme šli sbírat medvědí česnek. U rybníka na Bochetě jsme byli pozorovat a krmit kačeny.  Při zpáteční cestě jsme se zastavili u cirkusu Berousek, kde se v ohradě pásli koníci a z dálky jsme viděli v klecích tygry. Podívali jsme se na školní zahradu ZŠ Galaxie. Byli jsme navštívit kamarády v MŠ Loučce, kde jsme si s nimi pohráli na jejich krásné zahradě.  Projeli jsme se i autobusem MHD. A když byli dny, kdy se sluníčko schovalo a pršelo, nám to nevadilo, oblékli jsme si pláštěnky a vyrazili na procházku okolím MŠ.

Také jsme si řekli, jak se na jaře probouzí hmyz a broučci. Pozorovali jsme je nejen při pobytu venku, ale hravou formou jsme si jejich život přiblížili i ve třídě.

Oslavili jsme narozeniny našich kamarádů Bruníka a Šimonka.

dscn4581aa.pg.jpg

foto zde

Logopedie u Rybiček

Pomocí her a různých úkolů procvičujeme a posilujeme všechny jemné oromotorické svaly obličeje včetně jazyka a techniky dýchání, abychom měli správné postavení mluvidel při vyvozování jednotlivých hlásek a správné mluvní návyky. Cvičíme sluchovou a zrakovou diferenciaci, rytmizaci a rozklad slov, určování první a poslední hlásky ve slově, s pomocí obrázků se učíme rýmovat a u zrcadla správně vyvozovat jednotlivé hlásky, které procvičujeme ve slabikách, slovech, větách a nakonec v říkánkách. Cvičíme vše komplexně ve spojitosti s hudbou i pohybem při skupinové i individuální práci. Načerpat inspiraci a podívat se na to, jak se nám práce, nejen v oblasti logopedie daří, přišly podívat nejen studentky z VŠ v Olomouci, ale také paní učitelky z MSK, pro které probíhaly v naší MŠ praktické semináře, kde paní učitelky ze všech tříd ukázaly jak pracujeme se všemi dětmi a uplatňujeme principy tolik žádané individualizace ve vzdělávání.

img_1918-1-.jpg

 

foto zde

Velikonoční tradice v Polsku

V rámci přeshraniční spolupráce jsme zapojeni do projektu „Poznejme se“ a vyjeli jsme do partnerské školy v Polsku, kde jsme se seznámili s velikonočními tradicemi a zvyky. Návštěva byla milá, tvořivá a poučná.

img_3731.jpg

foto zde

Březnové volání jara u Rybiček

Zamýšleli jsme se nad tím, co nás těší a dělá nám radost, kdy jsme šťastní a plánovali si aktivity do jarního plánu. Ani nám nevadilo, že prší a vyrazili si zaskotačit ven.  Jaro jsme přivolávali písničkami, tancem i výtvarným ztvárňováním. Hráli jsme si s barvičkami, procvičili si celé tělo při cvičení na nářadí a dozvěděli jsme se zajímavosti o Austrálii, odkud k nám přijela divadelní pohádka, a my jsme na toto téma navázali. Povídali jsme si a vyráběli bumerang, zjišťovali jsme v encyklopediích vše o žralocích a klokanech. Poměřili jsme si své míry, kdo kolik měří a kolik by jako klokan skočil do dálky. Oslavy jsme si užili s Tomáškem B., Honzíkem a Tomíkem K.

 

img_20180329_104731aa.jpg

foto zde

Reportáž z MŠ Vančurova 16. 4. 2018

 

BŘEZEN U KOŤÁTEK

Děti si samy vybíraly témata, které chtěly probrat, z obrázkových karet L. Ernestové „Cesta k sobě“. Povídali jsme si o životě ve spojitosti s radostí, důvěrou, dobrem a zlem v nás, o tom, co nás na životě baví a jak si můžeme zpříjemnit den. Navštívilo nás divadlo Průzkumníci v Austrálii, na něj jsme navázali dalším tématem z karty „Příroda“. Děti se seznámily se životem v Austrálii, dělaly pokusy se slanými krystaly, vyrobenými lupami a dalekohledy zkoumaly tamní přírodu, a to i z paluby vytvořené lodě. Plaváčci úspěšně ukončili plavecký kurz. Oslavili jsme narozeniny kamaráda Jiřího.

img_3554.jpg

 

foto zde

 

BŘEZEN U MOTÝLKŮ

V březnu jsme si povídali o khihách a pohádkách, děti vyráběly kulisy k Perníkové chaloupce z různých materiálů a pohádkové postavy z kartonu.

Celý měsíc se chystáme k zápisu, procvičujeme názvy geometrických tvarů, debatujeme, co je kulaté , hranaté atd. Tvary kreslíme, sestavujeme z nich obrázky, hledáme předměty v těchto tvarech. Procvičujeme matematické představy, děti nejraději počítají s pomocí kamínků.

Voláme a malujeme jarní sluníčko.

Zavítalo k nám divadlo Letadlo, zahráli nám pohádku o Austrálii.

Užili jsme si velikonoční tvoření a ochutnali beránka, kterého nám upekla maminka od Julinky.

Celý měsíc pozorujeme, jak nám klíčí hrášek.

 

dscn6635aaa.jpg

 

foto zde

Březen u Sluníček

První půlka března byla u Sluníček pohádková. Pohádky jsme si nejen zahráli, ale také jsme si užili pohádkové cvičení a tvoření. A pak už jsme přivítali jaro. Nejdříve jsme se rozloučili a do nedalekého potoka jsme vynesli symbol zimy – Morenu. Pak jsme si zahráli na zahradníky a zaseli jsme velikonoční osení, jarními výkresy a výrobky jsme si vyzdobili naši třídu a školku a připravili se na oslavu Velikonoc. Protože jsme byli šikovní, tak nám sladkou koledu přinesl velikonoční zajíček. Oslavili jsem narozeniny naší kamarádky Sofinky a pobavili jsme se u divadelního představení „Průzkumníci v Austrálii“.

dscn4402a.jpg

foto zde

Únor u Rybiček

Celý únor u Rybiček probíhal v duchu olympijských her. Povídali jsme si o tom, jak a kde olympijské hry vznikly, jaké je jejich poselství, kdo všechno se her účastní. Vyráběli jsme olympijské kruhy, pochodně a jiné symboly, dělali různé soutěže, plnili úkoly a to vše v rámci olympijských her – tedy v duchu Fair play. Sledovali jsme výkony našich sportovců, kterým jsme společně fandili a jejich největší úspěchy jsme také zaznamenávali do tabulky. Celým měsíčním tématem nás provázely dvě postavičky spojené s olympijskými hrami, kterými byli bílý tygřík Soohorang a asijský medvídek Bandabi. V únoru jsme také přivítali zvláštní návštěvu, kterou byli dva přátelé paní učitelky Ivy pocházející z Anglie. Jeden z těchto přátel byl dokonce černé pleti, byl velmi milý a s dětmi si popovídal, odpověděl na jejich dotazy a oba přátelé si s dětmi společně pohráli. Proběhla také pravidelná individuální a skupinová logopedická péče, hodně jsme cvičili jazýčky, mluvidla, ale i ouška, zrak a celé naše tělo. Využili jsme také toho, že napadl sníh a kromě toho, že jsme bobovali a stavěli sněhuláky, jsme se i netradičně povozili na igelitových pytlích, které nám poskytla naše paní školnice Hela. Byla to veliká legrace a zábava.

img_3275.jpg

foto zde

Únor u Koťátek

Celý měsíc se nesl v duchu zimních olympijských her. Představili jsme si symboly OH – vlajku, kruhy, oheň, hymnu a všechny sporty. Připravili jsme si tabulku, kde jsme v průběhu měsíce zaznamenávali, ve kterém sportu získali zástupci České republiky některou z medailí. I my jsme si zasportovali, medaile si vyrobili a nakonec si je rozdali. Pracovali jsme v centrech aktivit na téma paralympiáda.

Ve školce nás navštívil soubor handicapovaných herců ze Slezské diakonie s představením „O červené Karkulce“ a po něm proběhl workshop, kde si děti společně s herci vyráběly loutky.

Jako každý měsíc jsme byli v kině na pásmo pohádek.  Také k nám přijely děti z mateřské školy z Polska, se kterými jsme byli v divadle na představení „Obušku z pytle ven“ a odpoledne jsme si  společně zabruslili na zimním stadionu.

img_3409.jpg

foto zde

ÚNOR U MOTÝLKŮ

Na začátku února nás navštívili klienti Slezské diakonie Efatta a zahráli nám pohádku O Červené Karkulce a O třech prasátkách. S našimi dětmi společně vyráběli loutku.

Únor byl chladný měsíc a my jsme si ho s dětmi užili i na zahradě. A hlavně jsme společně prožívali Olympijské zimní hry, vyzkoušeli si některé disciplíny i ve školce. A také si děti ochutnaly, jaký je to pocit stát na stupínku vítězů.

S dětmi jsme si povídali o počasí a zimě, malovali a tvořili na toto téma.

Skvělý zážitek děti měly při výuce angličtiny, kdy paní učitelka přivedla návštěvu z Ameriky. Děti si povídaly s rodilým mluvčím „pravým černochem“. Také si společně zatančili a zazpívali.

dscn6486aa.jpg

foto zde

Únor u Sluníček, MŠ Vančurova, 2-2018

V únoru jsme využili aktuálního tématu ZOH. Děti si rozvíjely znalosti a poznatky z oblasti sportu. Společně jsme se připravovali na školní maškarní rej, děti vyráběly kulisy na výzdobu sálu a výrobky k  zakoupení pro rodiče.

V druhé polovině měsíce jsme se zaměřili na pololetní diagnostiku dětí. Děti se zdokonalovaly v oblasti matematických představ, barev a geometrických tvarů. Procvičily si základní orientaci v prostorových a časových pojmech.

Také jsme oslavili narozeniny našich kamarádů – Emičky, Vojtíška a Tomáška.

Byli jsme na návštěvě v Kafiře – centru pro zrakově postižené. A klienti ze Slezské diakonie nám přišli zahrát divadlo.

dscn3820aa.jpg

foto zde

Slezská diakonie - divadélko Effata

Divadélko dětem zahrálo dvě pohádky O Červené Karkulce a O třech prasátkách, které se dětem obě moc líbily.

img_2321-1-.jpg

foto zde

Olympiádní maškarní ples

V úterý 13. 2. 2018 se konal již tradiční maškarní karneval MŠ Vančurova, tentokrát v duchu právě probíhající zimní olympiády. Stejně jako v minulých letech přišlo mnoho rodičů s dětmi. Byla připravena bohatá tombola pro děti i dospělé a soutěže pro všechny. Rodiče si mohli, jako každý rok, zatancovat spolu s dětmi i ostatními rodiči a paními učitelkami. Užili jsme si spoustu zábavy a už teď se těšíme na příští rok.

4.jpg

foto zde

 

Plavání u Koťátek a Rybiček

Od 5. 1. 2018 do 23. 3. 2018 probíhá kurz plavání pro děti z oddělení Koťátek a Rybiček. Děti se učí splývat, potápět, správně dýchat a samozřejmě plavat. Jsou velice šikovné, protože už od poloviny kurzu chodí i do velkého bazénu. 

 

20180105_094109.jpg

foto zde

Leden u Koťátek

Po vánočních prázdninách jsme se všichni vrátili plní energie a dobré nálady. Ukázali jsme si, jak si hrát s novými hračkami, které děti dostaly pod stromeček. Donesli jsme si také naše oblíbené hračky, se kterými jsme si zacvičili a v kruhu si o nich popovídali. Přišli k nám Tři králové, zazpívali jsme si s nimi, přispěli do tříkrálové sbírky. Měli jsme vyrobeny koruny abychom si to ještě více užili. V rámci pololetní diagnostiky jsme si zopakovali , co už umíme a p. učitelky se domluví s rodiči při individuálních konzultacích , na čem ještě společně zapracovat, aby nám to ve škole šlo co nejlépe. Zopakovali jsme si geometrické tvary, písmena, pracovali jsme v centrech i samostatně. Přijelo k nám divadélko, podívali jsme se na pohádky O Červené Karkulce a O třech prasátkách. Nakreslili a namalovali jsme si k pohádkám ilustrace a také si zahráli etudy z pohádek. Všechny naše paní učitelky i asistentky pedagoga prošly náročným školením metody VOKS = Výměnný obrázkový komunikační systém. S dětmi si metodu hned vyzkoušely v praxi. Vyzkoušely jsme s dětmi, v rámci ranní pohybové chvilky, netradiční cvičení s izolepou, židličkami a podsedáky.

20180108_103507.jpg

foto zde

Lednový nový rok u Rybiček

Děti společně sdílely zážitky z vánoc, dozvěděly se o historii Tří králů a významu stejnojmenné sbírky. Povídali jsme si o hračkách, o tom, jak se k nim chováme, s jakými hračkami si hrály děti dříve a s čím vším si můžeme hrát, když zapojíme fantazii a tvořivost. Cvičili jsme s různorodým náčiním, na nářadí, vyzkoušeli si metodu míčkování a některé děti cvičení NTV metodou. Procvičili jsme si počítání, geometrické tvary a experimentovali jsme s vodou, pískem a jinými přírodninami. Zadováděli jsme si na sněhu a narozeniny s námi oslavil Tomík.

img_1944.jpg

foto zde

 

Bruslení

Děti se naučily rovnováze na bruslích a celkové koordinaci. Při hrách, honičkách a na překážkových dráhách si procvičovaly získané dovednosti.

p1250240.jpg

foto zde

 

Leden u Sluníček

V prvním lednovém týdnu jsme si s dětmi přiblížili tradici svátku Tří králů. Králové nás v naší školce navštívili s jejich koledou a přáním do Nového roku.

V dalších týdnech už jsme se věnovali tématu Ve zdravém těle zdravý duch, zaměřeném k vedení dětí ke zdravému životnímu stylu, seznámení s pojmy zdravá strava, otužování, vitamíny… Povídali jsme si o lidském těle, hravou formou děti získávaly povědomí o funkci důležitých vnitřních orgánů a o vnímání okolního světa pomocí smyslů.

Děkujeme rodičům Hanákovým za návštěvu ve třídě s názornou ukázkou ošetřování při úrazech.

Mamince Udvarošové děkujeme za předvedenou ukázku práce s lidmi se zrakovým postižením.

 

dscn3012-1-.jpg

foto zde

Prosinec u Motýlků

Začátek adventu jsme začali tím, že jsme si s dětmi povídali o Mikulášovi. Zašli jsme na náměstí, kde probíhal Den s Mikulášem pod vedením Fokusu. Tam děti předaly dopis Ježíškovi andělskou poštou, nazdobily a snědly si perníčky, podívaly se na výstavu obrázků na staré poště a zazpívaly si koledy s andílkem na náměstí.

Ve třídě jsme si vyrobili vánoční ozdoby a přáníčka, nastrojili stromeček, zpívali koledy a jen tak si užívali vánoční atmosféru. S rodiči jsme se tradičně sešli na odpoledním posezení a tvoření a vyrobili si sněhuláka ze skleniček a přání.

Ani na nás Ježíšek ve třídě nezapomněl a donesl dětem dárky.

VŠEM PŘEJEME DO NOVÉHO ROKU 2018 MNOHO ŠTĚSTÍ, ZDRAVÍ A LÁSKY.

                                                                                    Motýlci a paní učitelky.

 

dscn5938-1-.jpg

foto zde

Prosinec v oddělení Rybiček

Dne 5.12.2017 jsme se zúčastnili Mikulášského programu na náměstí v Novém Jičíně. Společně s Anděly a Mikuláši jsme zdobili perníčky a poté jsme se zúčastnili sčítání hříchů v pekle. Čert s Andělem a Mikulášem navštívili i naši třídu. Děti přednesly básničku a dostaly sladkou odměnu.

14.12.2017 jsme měli Vstávání s rodiči a poté děti zahrály pohádku o zvířátkách, která se rodičům moc líbila. Následovalo vánoční tvoření s rodiči.

Děti si i v našem oddělení společně rozbalily dárky a vyzkoušely nové hračky i hry. Společně jsme si zazpívali koledy a rozloučili jsme se s rokem 2017.

 

 

foto zde

 

Besídka u Koťátek a Rybiček

 

img_1381aa.jpg

foto zde

U Koťátek v prosinci

Celý prosinec  jsme si užívali adventní čas. Každý den jsme si otevřeli balíček z adventního kalendáře, plnili úkoly  a užívali si překvapení.  Na náměstí jsme si dali dětský punč, zazpívali koledy a setkali jsme se s Mikulášem, andělem a čertem, kteří nás navštívili i ve školce a donesli nám nadílku. Přišel za námi p. Čapčuch a zazpíval si s dětmi s kytarou. Vyráběli jsme přáníčka a pekli perníčky, abychom mohli pohostit naše rodiny na společném předvánočním posezení.  Rodiče s dětmi  vstávávali , posvačili a pak děti  předvedly krátké vystoupení. Svátečně naladěni jsme si při koledách pozobali cukroví a vyrobili si něco na památku. Těsně před vánočními prázdninami přišel i Ježíšek a přinesl nám do školky spoustu nových hraček a kostýmů, všechno jsme hned vyzkoušeli.

 

20171205_095646.jpg

foto zde

Prosinec u Sluníček

Začátek prosince nám sliboval zimní počasí se sněhem, kterého jsme si užili na školní zahradě.

Adventní čas ve třídě jsme začali očekáváním na Mikuláše, také jsme byli na náměstí na akci Fokusu Den s Mikulášem.

Vyzdobili jsme si třídu, vyráběli vánoční dárečky a přání, zpívali koledy a děti se seznamovaly s tradicemi a zvyky Vánoc. Přivítali jsme rodiče na odpoledním předvánočním posezení a tvoření.

Také k nám do třídy přišel Ježíšek a nadělil dětem dárky.

 

dscn2697-1-.jpg

foto zde

 

Listopad u Koťátek.

Celý listopad jsme žili vesmírem. V centrech aktivit jsme stavěli vesmírnou stanici, rakety, poznávali jsme planety. Vyrobili jsme si vesmírné vozidlo, ve kterém jsme se povozili a vyfotili se. Vytvořili jsme si různými technikami souhvězdí a pro inspiraci nás navštívilo pojízdné planetárium. Také jsme si zazpívali při hodině muzikoterapie, zahráli si na různé nástroje a plnili spoustu úkolů ke krásnému tématu „Vesmír“. Proběhla Hvězdičková noc se spaním ve školce.

Navštívilo nás loutkové divadlo z Přerova a v posledních dnech listopadu jsme začali nové, předvánoční téma „ Pohádky“ a kdo jiný by nás měl v tomto tématu přivítat , než právě „Večerníček“.

 

img_1213.jpg

foto zde

 

Bruslení MS Vančurova

Dovádění na ledu nás baví a od počátečních lekcí jsme se docela zdokonalili ve stabilitě, samostatnosti a nabyli větší jistotu. Trenéři jsou super, vymýšlejí pro děti zajímavé hry a soutěže, které se nám líbí. Podívejte se na naše videa, jak už nám to krásně jde.

pc011544-1-.jpg

foto zde

Listopad u Rybiček

Motivem veškeré vzdělávací nabídky, pro děti v tomto měsíci, byl vesmír a hvězdná obloha. V MŠ jsme strávili hvězdičkovou noc, vyzdobili jsme si třídu a využili kulisy z hvězdičkové noci, k dalším činnostem. Hvězdičky si děti obkreslovaly dle šablon, zdobily je flitrami a zlatými nitkami, zobrazovaly a překreslovaly souhvězdí. Seznámili jsme se s planetami, shlédli naučná videa a program malého planetária. Vesmírné hrátky se nám promítly do her, zpívání, četby, cvičení, výtvarné tvorby a pokusů, kde děti pozorovaly, co je přitažlivost a magnetické pole. Narozeniny s námi oslavila Evička a p. uč. Jana.

 

img_1108-1-.jpg

foto zde

Sportovní hry s polskými kamarády

V rámci projektu přeshraniční spolupráce „Poznejme se“, uspořádal náš subjekt zábavné hry, kterých se zúčastnily osmičlenná družstva ze všech MŠ Máj a polské ZŠ a MŠ v Brźeznici. Úvodem si děti zatančily s Vendou a pak už všechny čekalo sportovní klání, kde děti prokazovaly svou obratnost a vytrvalost. Potom si děti a polští učitelé prohlédli naše město, kloboučnické muzeum a také naše MŠ, kde se jim velmi líbilo.

 

pb220560.jpg

video zde

Listopad Motýlci

Užili jsme si s dětmi zajímavé téma o vesmíru, děti rády vytvářely vesmírné obrazce, malovaly planety, hvězdy, naši zemi. Kluci vymýšleli různé typy raket a vesmírných družic. Navštívili nás pracovníci z Planetária, shlédli jsme dokument o zeměkouli a planetách. Prohlíželi jsme encyklopedie a debatovali nad otázkami o vesmíru, o nás lidech a zvířatech. Povídali jsme si o lidském těle, hráli smyslové hry. Děti vytvořily zajímavé papírové koláže na téma lidské tělo, kostra. Práce je velice bavila.

 

dscn5678aaa-1-.jpg

foto zde

 

Listopad u Sluníček

Na začátku listopadu jsme děti seznámily s tradičním svátkem „Všech svatých“ a jeho variantou Halloween. Děti dlabaly dýni, vyráběly svícny, hledaly hodné duchy a taky jsme si společně udělali oslavu.

Během dvoutýdenního tématu Poletíme do Vesmíru jsme dětem hravou formou přiblížily pojmy Vesmír, Slunce, Měsíc, kosmonaut. Rozvíjeli jsme si fantazii při úvahách o možné existenci mimozemské civilizace. Také k nám do školky přijeli zaměstnanci hvězdárny z  Valašského Meziříčí s naučně vzdělávacím programem pro děti.

V posledním listopadovém tématickém bloku děti získaly povědomí o tom, jak se příroda a zvířátka chystají na zimu.

Společně jsme oslavili narozeniny naší kamarádky Vanesky a opožděně narozeniny Terezky.

 

dscn2236aa.jpg

 

foto zde

Logopedie

Před každým cvičením si rozhýbáme pusinku, abychom byli připraveni na individuální i kolektivní logopedické cvičení. Snažíme se procvičovat nejen oblast oromotorických svalů a správnou výslovnost jednotlivých hlásek, ale i správné dýchání a fonematický sluch. Zaměřujeme se na slovní paměť a výbavnost slov, správnou stavbu vět, předložkové vazby a schopnost správného souvislého vyjadřování. Aby se děti naučily používat slova ve správných tvarech (skloňování, časování), učíme se společně tzv. obrázkovému čtení.wink

 

pa191043.jpg

foto zde

Hvězdičková noc v MŠ

V listopadu si povídáme v MŠ o hvězdách, vesmíru, astronautech a tak jsme se rozhodli noční oblohu poznávat i večer při hvězdičkové noci. S malými i velkými dětmi, které si troufly spát ve školce, jsme se sešli v podvečer před MŠ, kde nás uvítala venkovní videoprojekce o vesmíru. Děti si poslechli obsah vesmírného dopisu od mimozemšťana Pexe, kterého zajímalo, co naše děti vědí o vesmíru a zda znají nějaké planety a souhvězdí. Velký létající talíř s Pexem jsme nakonec našli na terase školní zahrady i s malými dárečky, které Pex dětem přivezl spolu s meteority z vesmíru, a my mu za to odměnou, zarecitovali a zazpívali vesmírnou báseň a píseň. Pak už jsme se těšili na výbornou večeři ve formě bohatých švédských stolů a na vesmírnou pohádku. Po pohádce jsme zvládli hygienu, ustlali jsme si své pelíšky, poslechli pohádku a spali a spali až do rána. Všichni byli stateční a Hvězdičkovou noc zvládli bez maminky.

 

3_39_-1-.jpg

foto zde

Říjen u Rybiček

Týdenní témata byla zaměřené na vstupní pedagogickou diagnostiku dětí - co se jim daří a v čem podporovat jejich dispozice. K tomu jsme využili řadu podzimních aktivit a her s písmenky, číslicemi, geometrickými tvary, úkoly na rozvoj jemné i hrubé motoriky a logiky. Hodně jsme tancovali, zpívali, tvořili a experimentovali s barvičkami, vodou a mydlinkami, které jsme si vyrobili z nastrouhaného mýdla. V rámci předčtenářských dovedností, jsme pracovali s textem pohádky „O dráčkovi“, který chtěl být barevný“. Poté, si děti dráčka Duháčka, podle toho jak si to zapamatovaly z textu, společně vybarvily.  S další, tzv. „Houbovou pohádkou“ za námi přijelo divadélko Koloběžka. Zvládli jsme i pečení dobrot na podzimní receptář, kde jsme si všichni pošmákli. Závěr měsíce si děti prožily ve znamení veselého Halloweenu a seznámily se také s vážnějším tématem Dušiček a Svátku zesnulých.                                    

 

img_0549.jpg

foto zde

Říjen u Koťátek

Měsíc Říjen byl u Koťátek ve znamení diagnostiky. V prvním týdnu jsme se zaměřili na písmena a číslice. Děti počítaly, kolik nás je ve třídě, kolik mají písmen ve jméně. Poznávaly první a poslední písmenka ve svém jméně, psaly, opisovaly, razítkovaly. Součástí ranního kruhu byla společná logopedická cvičení.

V dalším týdnu jsme se učili poznávat a pojmenovávat geometrické tvary a barvy. Tvary jsme vkládali podle šablon do tabulky, skládali jsme různé předměty. S barvami jsme si pohráli při práci s klasickými výtvarnými díly. Ukazovali jsme si podobně barevné obrázky, díla se stejným předmětem (dámy v klobouku), hledali jsme obrázky se stejným tématem, nebo dokonce stejný výtvarný směr (kubismus). Tahle činnost děti velice bavila a projevily velkou fantazii. Taky jsme provedli pár pokusů s mícháním barev a všechny se nám povedly.

Třetí týden jsme se věnovali grafomotorice, jemné a hrubé motorice.  Hodně jsme procvičovali prsty na rukou, ruce i nohy. Běhali, skákali, prolézali, tancovali a pracovali. Na „Podzimní receptář“ jsme rodičům připravili výborný jablečný štrúdl vlastními silami.  

V posledním týdnu nás čekal „svět okolo nás“ – pravidla slušného chování, sebeobsluha při oblékání, jídle, hygieně. V rámci prevence rizikového chování u dětí nás navštívil městský policista a povídali jsme si s ním o tom, co znamená nebrat cizí věci, jak se zachovat v případě, že něco najdeme a není to naše atd. Celé povídání bylo velmi zajímavé.

Přijelo k nám divadélko a viděli jsme „Houbovou pohádku“, s Tadeáškem jsme oslavili šesté narozeniny a s Míšou jmeniny. Každý pátek děti chodí bruslit na zimní stadion a někteří si zase s paní učitelkou Andreou zaskotačí na „Tancohrátkách“.

 

img_0400.jpg

foto zde

Říjen u Sluníček

Říjen v naší třídě byl v duchu tématu Ježkova kouzelná zahrádka a Zamíchané barvičky. Děti se seznámily s nejznámějšími druhy ovoce a zeleniny, které se sklízí na podzim. Ovoce a zeleninu poznávaly všemi smysly – dle hmatu – tvaru, chuti a čichu. Společně jsme uvařili výbornou jablečnou přesnídávku, kterou mohli ochutnat i rodiče na našem odpoledním Podzimním receptáři na zahradě školky, kde také byly pro děti připraveny zábavné disciplíny. Učily jsme děti všímat si barevnosti podzimu v přírodě, ale také procvičovat základní barvy formou her a činností.

Na návštěvu do školky přijelo divadlo s Houbovou pohádkou, která se dětem moc líbila. Oslavili jsme narozeniny naší kamarádky Terezky, a svátek Agátky a Míši.

dscn1809-aaaa.jpg

foto zde

 

ŘÍJEN U MOTÝLKŮ

V říjnu jsme s dětmi pracovali s přírodninami, vyráběli jsme razítka z brambor, povídali jsme si o změnách počasí, malovali jsme počasí. Naučili jsme se písničky a básničky o podzimu. Přijelo k nám divadlo, dětem se moc líbila houbařská pohádka.

 

dscn5461a.jpg

foto zde

PODZIMNÍ RECEPTÁŘ

V úterý 17. 10. se v naší školce uskutečnila podzimní akce pod názvem „Podzimní receptář“.

Jak už sám název napovídá, úkolem bylo přinést nějaké zajímavé rodinné recepty i s ukázkami receptů, které byly vystaveny a připraveny k ochutnávce nejprve pro porotu z řad rodičů a po té, pro všechny účastníky akce. Porota složená z členů rodičovské rady pak vybrala tři nej…. recepty, jejichž autoři byli odměněni.  Dobrůtek se sešlo opravdu mnoho, pochutnat jsme si mohli na sladkých buchtách, mufinech, tyčinkách, slaných rohlíčcích i pizza koláčcích, přesnídávkách a dalších laskominách. Každé z oddělení rovněž vyrobilo svůj vlastní výrobek, který také všichni mohli ochutnat. Pro děti dále byly připraveny různé soutěžní aktivity a úkoly, které paní učitelky připravily na osmi stanovištích. Celé odpoledne nám hrála hudba, takže jsme si mohli i zatančit a jinak zaskotačit. Někteří z rodičů pomohli připravit oheň, a kdo měl ještě chuť a místo v břiše, opekl si špekáček.

Po celou dobu nám nádherně svítilo sluníčko, bylo teplo a společně jsme se příjemně pobavili a zasmáli. Všem rodičům, kteří se akce zúčastnili, moc děkujeme a už teď se těšíme, až se zase společně sejdeme u další podobné příležitosti.

img_0854.jpg

foto zde

Bruslení MŠ Vančurova

První dvě lekce bruslení v tomto školním roce šlo dětem velmi dobře. Někteří už si to více užívali, protože chodí bruslit druhým rokem, ale ocenění si zaslouží za svou houževnatost také malé děti, které byly letos bruslit poprvé. I přes časté pády, to zkoušely neúnavně znovu a znovu, a i když nožky bolely, všichni se snažili a těší se na další lekci.

 

pa060734.jpg

foto zde

Září u předškoláků

 

V září jsme se s dětmi společně seznamovali. Určovali, lepili svá jména a stavěli z mozaiky, razítkovali. Navzájem se děti kreslily, popisovaly a kreslily sebe, svou postavu. Sestavovali jsme pavučinku přátelství. Povídali jsme si a zakreslovali naši školku. Hráli jsme si s jablíčky, otiskovali je, krájeli. Užili jsme si drakiádu, malovali dráčky. Děti si zkoušely při hrách s kostkami vymýšlet různé matematické variace, počítat kostky a různě je seskupovat a porovnávat svoje stavby.

dscn5099.jpg

foto zde

ZÁŘÍ U KOŤÁTEK

Hned sedm nových kamarádů přišlo v září do třídy Koťátek a my ostatní jsme se na ně moc těšili. A taky jsme byli připraveni jim pomoci s děním ve třídě, které je pro ně nové.

Naučili jsme se společně používat strukturované učení, jak s úkoly v krabicích pracovat, kam a jak je ukládat.

Důležitým úkolem byla pravidla, která se musíme všichni naučit a správně používat. Proto jsme si je všechny předvedli, nafotili a umístili na daná místa. Například ke dveřím jsme si umístili pravidlo, že se ráno zdravíme s paní učitelkou a kamarády a stejně tak se při odchodu domů loučíme. Podobných pravidel máme dalších devět a už je všechny umíme a používáme.

Na konci měsíce jsme všichni znali jména svých kamarádů a dokonce i jejich značky. Ty jsme si i vyrobili v ateliéru. 

Naučili jsme se dvě písničky „Seznámení“ a „Kouzelná slovíčka“, zvládneme je i zatancovat. Mimo jiné nás to baví a dost se u nich zasmějeme.

Společně jsme vyzkoušeli práci v centrech aktivit. Zvládli jsme ji perfektně a některé děti dokázaly udělat i více úkolů v různých centrech.

Abychom od října mohli začít náš nový motivační program „Klubíčka pro Koťátka“ vyrobili jsme si rámečky na naše fotografie.

Oslavili jsme narozeniny Natálky Krutilkové a taky se vydováděli s draky na Drakiádě.

Pravidelně provádíme společné logopedické cvičení v komunitním kruhu.

dscn8476.jpg

foto zde

ZÁŘÍ U RYBIČEK

V prvním měsíci nového školního roku jsme se seznamovali s našimi novými kamarády. Učili jsme se, jaká jsou jména všech kamarádů, kdo má jakou značku, kde má nejen každý kamarád, ale také hračka a ostatní věci v naší třídě své místo.

Společně jsme vytvářeli třídní pravidla, která se budeme snažit celý rok dodržovat, aby nám tu společně bylo hezky.

Seznamovali jsme se s prostředím školky, třídy i školní zahrady, povídali jsme si, jak je důležité naše zdraví a bezpečnost.

Hráli jsme si v herně, na zahradě, dělali jsme různé úkoly, malovali, zpívali a cvičili. Tento měsíc nás také navštívil pan muzikant, který za doprovodu kytary hrál známé dětské písničky a my jsme se k němu i s kamarády z celé školky přidali. Poprvé v tomto měsíci jsme také navštívili kino Květen, kde nám bylo promítnuto pásmo dětských pohádek.

Na konci měsíce jsme si uspořádali Drakiádu, kterou jsme z důvodu nepříznivého počasí přesunuli na dopolední hodiny, ale i přesto jsme si ji s našimi p. učitelkami pěkně užili.

p9290468.jpg

 

foto zde

 

Září u Sluníček v MŠ

V září přišli do naší třídy noví kamarádi. Přivítali jsme se s nimi a celý měsíc jsme se seznamovali s tím, jak to ve školce vypadá, s naší značkou, hračkami a školní zahradou. Kromě toho jsme si také stanovili pravidla, jak se ve školičce k sobě chovat, aby nám spolu bylo hezky, a tato pravidla se snažíme učit a hlavně dodržovat.  Také jsme oslavili narozeniny kamarádky Renátky, užili si první společnou akci – DRAKIÁDU, a to i přes to, že nám moc nepřálo počasí. Učíme se poznávat, co je typické pro roční období podzim, malujeme, cvičíme, tvoříme. Ať je podzim nebo zima, ve školce je prostě prima!

 

 

foto zde