Jdi na obsah Jdi na menu

CO SE U NÁS DĚJE OD ZÁŘÍ 2018

4. 10. 2018

KVĚTEN U NÁMOŘNÍKŮ

Tento měsíc jsme pobývali na Ostrově rodiny. Povídali jsme si o lidských i zvířecích rodinách. Děti nás seznámily s členy svých rodin. Vytvořili jsme genealogický strom, který nám pomohl rozlišit vztahy mezi rodinnými příslušníky. Na základě vlastního výběru děti různými technikami ztvárnily nejdůležitější osoby v jejich životě. Připravili jsme si společně krátké vystoupení na den tvoření s rodiči. Pomocí různých her i pracovních aktivit jsme se s dětmi učili poznávat zvířata, jejich mláďata, obydlí, zvuky i pohyby. Oslavili jsme narozeniny kamaráda Viktorka. Navštívil nás kouzelník s klaunem. Nadchly nás svým vystoupením malé tanečnice z Bohumína. Splněním všech úkolů jsme se dopravili naší lodí na Ostrov kamarádství.

 

img_9400-1-.jpg

foto zde

 

KVĚTEN U ROBINSONŮ

V tomto měsíci jsme se přesunuli na ostrov Rodiny. Povídali jsme si o našich maminkách, tatíncích, sourozencích a dalších členech rodiny, které jsme si i namalovali. Malovali jsme náš domov, vypracovávali pracovní listy a tvořili v dílničce. U příležitosti oslav Hasičského sboru v Novém Jičíně jsme se zúčastnili jejich přehlídky na náměstí, prohlédli si zásahová vozidla a vyzkoušeli si různé hasičské aktivity. Pro rodiče jsme si připravili Jarní besídku s tvořením, navštívili jsme kino s pásmem pohádek a shlédli divadlo v MŠ.

 

img_9204.jpg

foto zde

KVĚTEN U PLAVČÍKŮ

V květnu jsme s dětmi chystali besídku pro maminky. Děti se naučily písničky a básničky, zahrály na hudební nástroje. Ukázali jsme rodičům práci v centrech. Rodiče si s námi vyzkoušeli pracovat v ateliéru, dílně, v kostkách, v manipulačních hrách. Měsíc květen jsme naplnili tématem Moje rodina. Povídali jsme si o mamince a tatínkovi, prarodičích, sourozencích a svých příbuzných. Nahlédli jsme do okruhu povolání svých rodičů a povolání a řemesla, která se nám líbí.

 

p5150037-1-.jpg

foto zde

KVĚTEN U DELFÍNKŮ

Květen byl velmi bohatý na zážitky. V první polovině jsme si povídali o rodině. Kdo ji tvoří, s kým doma bydlíme, jak se jmenují členové rodiny.

Oslavili jsme Den matek. Pozvali jsme maminky do školky, kde jsme jim předvedli, co jsme se naučili a předali dárečky.

Poté jsme ukázali, jak trávíme den ve školce – jak se zdravíme, jaké máme rituály a jak pracujeme v koutcích aktivit.

V druhé půle měsíce jsme se seznamovali s různými druhy profesí. Přání dětí bylo zahrát si na kuchaře a lékaře. „Vařili“ jsme dobroty - pizzu, těstoviny, pekli koláče. Paní doktorky a doktoři „léčili „ panenky i paní učitelky.

Byli jsme se podívat na náměstí na hasiče.

Přivítali jsme ve školce klauna a kouzelníka. Tatínek Johanky nám přijel s děvčaty předvést moderní tance - moc mu za to děkujeme, dětem se to velmi líbilo.

Nezalekli jsme se ani deštivého počasí, oblékli jsme si pláštěnky a gumáky a vyrazili na zahradu.

Květen byl velmi bohatý na oslavy narozenin našich kamarádů – Filípka, Adélky R., Míši, Nicolky, Damienka, Adélky P., Haničky , Ríši na Agátky.

 

dscn9173-1-.jpg

foto zde

DUBEN U DELFÍNKŮ

V první půlce dubna jsme si povídali o domácích zvířátkách a jejich mláďátkách – jak se jmenují, jaké zvuky vydávají, čím se živí.  Na zvířátka jsme se jeli podívat do Loučky. Také jsme si udělali výlet pod Skalky na medvědí česnek.

Společně jsme se připravovali na jarní svátky Velikonoce.  Vyzdobili jsme si třídu, povídali si o zvycích a tradicích svátků a hledali jsme Zajíčkův poklad.

V druhé půlce měsíce jsme se zaměřili na ekologii a povídali si o tom, jaký význam má DEN ZEMĚ.

Navštívilo nás ve školce divadlo s pohádkou o Červené Karkulce.

Oslavili jsme svátek našeho kamaráda Ríši a narozeniny Laurinky.

 

dscn8804.jpg

foto zde

 

DUBEN U ROBINSONŮ

 

V dubnu jsme se dostali na Ostrov emocí. Spolu s plyšovým kamarádem Ferdou jsme si povídali o jeho mouchách - emocích, které prožívá. Pomocí naučných pohádek z knihy „Ferda a jeho mouchy“ jsme si přiblížili, co je to radost, smutek, hněv, osamocení, strach, důvěra, zvědavost i žárlivost. Povídali jsme si o různých situacích, které se nám dějí a jak tyto situace prožíváme.

Dále jsme se zaměřili na svátky jara – Velikonoce a jejich tradice, které jsme mohli vidět i na náměstí. Děti si ve školce upekly piškotová vajíčka, tvořily z papíru a ozdobily vyfouknutá vajíčka, která si odnesly domů.

Také nás navštívila Sofinka z Plavčíků se svými netradičními zvířátky. V kině jsme shlédli pásmo pohádek, společně jsme shlédli divadelní představení O červené Karkulce a předškoláci navštívili školu Galaxie.

 

img_8838-1-.jpg

foto zde

 

DUBEN U NÁMOŘNÍKŮ

 

Tento měsíc jsme poznávali Ostrov na kterém žiji. Poznávali jsme jej mimo jiné ze zvířecí perspektivy (cvičením v tělocvičně), čímž jsme trénovali hrubou motoriku. Stavěli jsme budovy z kostek, děti si tímto rozvíjely fantazii. Dozvěděli jsme se o rozdílech ve městě a na vesnici Každé z dětí si vyrobilo v ateliéru domeček a stavební prvky, spojením vzniklo novojičínské náměstí. Protože je NJ městem klobouků, vyrobili jsme si dle svého výběru klobouček. Komunikovali jsme o jarním svátku Velikonocích. Děti udělaly velikonoční dekoraci, kterou si odnesly domů, zároveň si i upekly velikonoční dobrotu. Toulkami městem jsme se ocitli na velikonočním jarmarku. Koncem měsíce byli předškoláci na exkurzi v ZŠ Galaxie. Kamarádka z oddělení Delfínků nám přinesla ukázat své domácí mazlíčky. Splněním všech úkolů jsme se dopravili naší lodí na Ostrov rodiny.

 

img_9218.jpg

foto zde

 

BŘEZEN U NÁMOŘNÍKŮ

 

Tento měsíc jsme pobývali na Rozkvetlém ostrově, který byl plný jarních vůní a zvuků. Nejdříve jsme vyhnali zimu a přivolali jaro míčovou hrou. Za doprovodu řehtačky jsme šli utopit námi vyrobenou Moranu. Celý měsíc jsme studovali jarní kytičky, bylinky, které budeme lisovat do herbáře. Děti vyráběly kytičky z plastelíny, korálků a lega – nejvíce zaujala všechny sněženka. Nanášením barev svými prsty vytvořily jarní louku. Některé děti nakreslily výjev, který pozorovaly přes klíčovou dírku. Vyzkoušeli jsme několik pokusů. Prvním byl pokus zvaný chromatografie – jak se jarní barvy rozplývají na obraze ponořením do kapaliny. Druhý pokus byl časově náročnější, zasadili jsme semínka v různých podmínkách, a tímto děti zjistily, co rostliny potřebují k životu. Na základě poslechu motivační pohádky O sněžence jsme procvičili paměť posloupným skládáním. Také jsme si protáhli tělíčka: procvičili jsme hrubou motoriku na naučné stezce poseté kytičkami a soutěžili jsme, která pampeliška vyroste rychleji. Zazpívali jsme si o jaru za doprovodu hudebních nástrojů. Navštívil nás kouzelník – divadlo Slet broučků. Jarní úklid hraček nás neminul. Oslavili jsme narozeniny kamarádů Matěje a Lukáše. Splněním všech úkolů jsme se dopravili naší lodí na další ostrov – Ostrov na kterém žiji.

img_8836.jpg

foto zde

 

BŘEZEN U PLAVČÍKŮ

 

V měsíci březnu jsme s dětmi poznávali lidské tělo a vítali jaro. Povídali jsme si o prvních znacích jara a poznávali některé jarní květiny. Děti si zkoušely různé výtvarné techniky a zahrály si spoustu pohybových jarních her.

Líbilo se nám představení s kouzelníkem ve školce.

 

p3040103.jpg

foto zde

NÁVŠTĚVA PLAVČÍKŮ V 1. TŘÍDĚ ZŠ

 

2.dubna 2019 jsme s dětmi, které odcházejí do školy, navštívili 1.třídu na ZŠ Jubilejní. Prvňáčci nám ukázali,jak umí číst, psát a počítat. Společně jsme si zazpívali. Děti ze školky si vyzkoušely ,jak se pracuje v lavici, vypracovaly úkol, který jim zadala paní učitelka a popovídaly si s kamarády, kteří chodili do naší školky.

 

p4020418.jpg

foto zde

 

BŘEZEN U ROBINSONŮ

Tento měsíc jsme se dostali na Rozkvetlý ostrov. Povídali jsme si o jarních rostlinkách a květinách, změně počasí a dalších změnách, které se dějí s příchodem jara. Zkoumali jsme, za jakých podmínek se probouzí semínko, jak se barví květiny a jak pijí stromy. Zasadili jsme si semínka různých bylinek a do květináčků cibulku narcisu, o kterou se doma děti starají. V centrech aktivit jsme plnili různé úkoly s jarními motivy, poznávali jsme květiny a také cvičili. Tento měsíc nás navštívil kouzelník se svým číslem, shlédli jsme v kině pásmo pohádek a oslavili narozeniny Mirečka.

 

img_8509.jpg

foto zde

HRAVÁ ANGLIČTINA:

" Děti se učí seznamovat s AJ přirozeně pomocí her, písní a říkanek. Slovní zásobu si rozšiřují v rámci různých témat, které korespondují také s tématy ve třídě. Děti hry baví, aniž by věděly, že se učí - škola hrou. Bye-bye"

VIDEO ZDE

 

BŘEZEN U DELFÍNKŮ

První dva týdny jsme se zaměřili na opakování znalostí z oblasti barev, tvarů a předmatematických představ. Děti si procvičovaly jemnou i hrubou motoriku.

V druhém čtrnáctidenním bloku jsme se rozloučili se zimou, byli jsme společně vynést symbol zimy Moranu a pomalu jsme vítali jaro. Povídali jsme si o tom, jaké jsou první jarní kytky, jaké bývá jarní počasí a jak se oblékáme.

Ve školce jsme přivítali kouzelníka, jeho vystoupení se dětem moc líbilo. Paní učitelka Jana z třídy Plavčíků nám přinesla ukázat svého krásného kocoura Luboše.

del.jpg

foto zde

 

ÚNOR U ROBINSONŮ

Tento měsíc jsme navštívili Taneční ostrov plný veselí a oslav. Připravovali jsme se na Námořnický bál, vyráběli kulisy, malovali, tvořili, zpívali a tančili. Také jsme si zahráli divadlo a povídali si o různých divadelních žánrech. Procvičili si jemnou i hrubou motoriku, zacvičili jógu pro děti a vyzkoušeli si jaké to je, když malíř nemůže používat ruce. Oslavili jsme narozeniny kamarádů Adámka a Sebíka.

 

img_8166-2-.jpg

foto zde

 

 

NÁMOŘNICKÝ BÁL

Dne 21.2.2019 jsme v odpoledních hodinách uspořádali maškarní karneval v námořnickém stylu.

Paní učitelky  předvedly svou odvahu, hravost a  týmovou spolupráci a společně nacvičily vystoupení ve stylu námořníků. Následovalo  společné vystoupení s dětmi, které bylo velmi zdařilé.

Dále pak na děti čekaly hry a soutěže, vystoupení švihadel a velmi oblíbená tombola – jak dětská tak i „dospělácká„. Dle našeho názoru, si všichni „NÁMOŘNICKÝ BÁL“ užili a odcházeli spokojeni.

dsc_0051.jpg

foto zde

ŮNOR U NÁMOŘNÍKŮ

Tento měsíc jsme pobývali na Tančícím ostrově, který byl plný kulturních zážitků. Nejprve se děti seznámily s pravidly společenského chování. Děti zjistily, jaké jsou rozdíly mezi představením v kině a v divadle. Vyzkoušely si zážitkovou formou některá kulturní představení. Naučily se pár baletních figur, malovaly jako praví umělci, čímž si procvičily prostorovou i vizuální orientaci. Seznámily se s hudebními nástroji a poté si trénovaly rytmus za zpěvu písniček. Samy si zahrály pohádku o Červené karkulce, čemuž předcházela výroba divadelní scény, kulis a loutek. Již počátkem měsíce jsme se připravovali na tradiční Maškarní bál. Tentokrát bylo námořnické téma. Děti vyrobily pro své rodiče námořnické šátky, které bylo možno zakoupit přímo na Námořnickém bále, který si děti určitě užily. Splněním všech úkolů jsme se dopravili naší lodí na další ostrov – Rozkvetlý ostrov.

img_8742-1-.jpg

foto zde

 

ÚNOR U PLAVČÍKŮ

V únoru si děti užívaly sníh a vše s ním spojené. Vyzkoušely si pokusy se sněhem. Pozorovaly rozpouštění barev ve sněhu a vytvářely barevné obrázky ve sněhu. Poznávaly, jak sníh chladí, pozorovaly sníh v misce na topení a venku hrály sněhové turnaje a užívaly sněhové hrátky. Povídali jsme si o zimním oblečení, jak se o sebe v zimě starat, na co si dát pozor.

V polovině února jsme se bavili na maškarním námořnickém plese, děti si ve školce připravily dárky pro rodiče. Vyrobily námořnické šátky, pomocí barev na textil si je pomalovaly.

Ke konci února jsme se seznamovali s tradicí masopustu.

 

 

p2040012-1-.jpg

foto zde

 

ÚNOR U DELFÍNKŮ

Během naší plavby po světe, jsme si udělali zastávku v naší republice, abychom zjistili, jaká je zima u nás doma. Povídali jsme si o tom, co dělají v zimě ptáci, jak přezimují volně žijící zvířata a jak můžeme pomoci my lidé. Jeli jsme na výlet autobusem na Skalky do lesa a přinesli jsme zvířátkům do krmelce dobroty – jablka, mrkev, oříšky a ptáčkům semínka.

V druhé půlce měsíce jsme se důsledně vrhli do příprav na Námořnický maškarní bál. Vyráběli jsme kulisy, výzdobu do sálu, výrobky k prodeji. Také jsme si vysvětlili pojem Půst a byli jsme se podívat na Masopůstním průvodu na náměstí, kde jsme viděli spoustu karnevalových masek, zatančili jsme si a také pochutnali na štramberských uších.

Oslavili jsme narozeniny naší kamarádky Klárky.

 

dscn8090.jpg

foto zde

 

LEDEN U ROBINSONŮ 

V měsíci lednu jsme se přesunuli na Zimní ostrov, na jehož začátku jsme vyrazili na cestu Tří králů a vydali se průvodem na náměstí. Dále jsme se seznamovali se zimním počasím, povídali si o tom, jak je ptáčkům v zimě, oblékali se na zimu a povídali si o zdraví.

Naši školku navštívil Musher se psím spřežením. Nejdříve jsme se o musherství a psech něco dozvěděli a poté jsme se mohli svézt. Navštívila nás také paní s kočkou a pověděla nám něco o zooterapii.

Oslavili jsme narozeniny Tomáška B., shlédli pásmo pohádek v kině a bobovali na školní zahradě.

 

img_7673.jpg

foto zde

 

LEDEN U NÁMOŘNÍKŮ

Tento měsíc jsme pobývali na Ostrově bouří, který byl opravdu plný aktivních zážitků. Začátkem měsíce jsme se vypravili na novojičínské náměstí, kde jsme se připojili k družině Tří králů a doputovali jsme s nimi k dřevěnému betlému. Ve školce jsme měli hned dvě návštěvy. Děti byly nadšené z návštěvy mushera se psím spřežením, který nás povozil se svými pejsky okolo školky. Jízdě předcházelo milé povídání o tom, co se pejskům líbí, jak se k nim chovat a jak je vycvičit. Také se líbila dětem jedna z forem zooterapie, a to přítomností kočky. Dozvěděli jsme se pár zajímavostí o životě koček, dokonce jsme se s jednou mohli pomazlit. Zima je v plném proudu, proto jeden z úkolů byl sebeobslužný nácvik oblékání zimního oblečení. Děti zjistily, kteří ptáčci neodlétají do teplých krajin, a těm jsme vyrobili krmítka různými technikami. Ptáčkům jsme věnovali hodně času, naučili jsme se ptačí tanec. Zvuky a hudba těšily naše duše a uši. Dělali jsme pokusy s vodou, tím se děti poučily, co se děje s vodou v mrazivém počasí. Děti se učily rozlišovat zdravou a méně zdravou stravu, aby se případně těmito poznatky preventivně obrnily proti nemocem. Hurá, napadl sníh...řádili jsme na sněhu na zahradě. Splněním všech úkolů jsme se dopravili naší lodí na další ostrov – Tančící ostrov.

 

img_8334.jpg

foto zde

 

 

LEDEN U DELFÍNKŮ

V první půlce ledna jsme objevovali ZIMU - jak vypadá sněhová vločka, kde se bere sníh, co dokáže mráz a co si oblékneme, abychom venku nezmrzli. Počasí nám moc přálo, bylo bohaté na sněhovou nadílku, proto si děti užily zimní radovánky na sněhu na školní zahradě.

V druhé půlce měsíce jsme „cestovali“ po mapě k severnímu polu do Gronska. Povídali jsme si o tom, kdo jsou Eskymáci, jak žijí, co loví, v čem bydlí. Také jsme zjistili, jaká zvířata tam žijí.

Ve školce jsme přivítali pana mushera. Povídání s nim bylo velmi zajímavé a děti se mohly svézt na káře tažené psím spřežením.

Oslavili jsme narozeniny naší kamarádky Johanky.

 

ddd.jpg

foto zde

 

LEDEN U PLAVČÍKŮ

V tomto zimním měsíci si děti užily zimní radovánky. Celým měsícem se prolínalo téma o zimě a o životě v zemích sněhu a ledu. Děti téma velice zaujalo, rády se vracely k hře „ Zimní král“, bavilo je listovat v knihách a hledat polární zvířata a eskymáky. Tvořily z různých materiálů a výtvarně zpracovávaly zimu- sněhuláky, iglú, Arktidu, vločky, lední medvědy…atd.

Navštívil nás Musher se psím spřežením, děti se dozvěděly zajímavosti o těchto psech a svezly se na sněžné káře tažené psím spřežením.

Také jsme si užili zooterapii. Přijela k nám paní s kočkou a seznámila děti s životem koček. Děti se mohly s kočkou pomazlit.

 

p1030316-1-.jpg

foto zde

 

PROSINEC U NÁMOŘNÍKŮ

Tento měsíc jsme pobývali na Zimním ostrově, kde jsme se připravovali na nejvíce oblíbené období dětí, na Vánoce. Povídali jsme si o vánočních zvycích, dozvěděli jsme se, jak děti tráví Štědrý den, co jedí na večeři a jaké dárky by si přály najít pod stromečkem. Učili jsme se zpívat koledy a natrénovali jsme andělskou písničku, kterou jsme zazpívali s dětmi dalších mateřských škol u novojičínského vánočního stromu. Společně jsme vyrazili na náměstí plnit úkoly s Mikulášskou družinou. Mikuláš se svými pomocníky přišel za námi do školky, rozdal dětem sladkosti a všechny děti nám ve školce ponechal. Báli jsme se u Čertovské pohádky v podání herců z divadla Koloběžka. Na toto téma děti bavilo malovat a tvořit. Děti vyráběly dárečky pro své rodiče, jež jim předaly na vánoční besídce spojené s ochutnávkou námi upečených perníčků.  I my jsme za poslechu vánočních koled vyzdobili třídu a vánoční stromeček, pod kterým děti nakonec našly plno dárků od Ježíška. Splněním všech úkolů jsme se dopravili naší lodí na další ostrov – Ostrov bouří.

 

20181205_094604-1-.jpg

foto zde

 

PROSINEC U ROBINSONŮ

Tento měsíc jsme poznávali ostrov dárků. Povídali jsme si o tom, kdo nám dárky dává a co bychom si přáli. Uspořádali jsme si čertovské dopoledne, navštívilo nás i divadlo s čertí pohádkou. Na den sv. Mikuláše jsme se byli podívat na náměstí, kde na nás čekali andělské a čertovské úkoly a při obědě nás navštívil Mikuláš se svou družinou.

Rodiče překvapily děti, když je před tvořením přišly probudit do ložničky. Všichni jsme se společně nasvačily a děti rodičům během krátké besídky ukázaly, co se zatím ve školce naučily.

Naladili jsme si na vánoční atmosféru při poslechu vánočních koled a pohádek s vánoční tématikou. Poslední školkový den v roce nás navštívil Ježíšek a zanechal nám pod stromečkem drobné dárečky.

 

20181205_084626.jpg

foto zde

 

 

LISTOPAD U NÁMOŘNÍKŮ

Tento měsíc jsme se připravovali na vylodění na jeden z blízkých ostrovů, vyrobili jsme žraloka a chobotnici, rodiče připravili pohoštění a vyrazili jsme… Na Ostrově pirátů jsme přenocovali a bylo nám parádně. Zde jsme zůstali a naučili se obyčejné i zajímavé druhy pozdravů. Bedlivě jsme poslouchali různé zvuky a dokonce jsme našli poklad – mince. Protože je všude kolem nás voda, tak jsme si i vyzkoušeli různé pokusy s vodou. Objevili jsme tajemství moře. Ve volných chvílích jsme si vyprávěli příběhy z našich oblíbených knížek. Splněním všech úkolů jsme se dopravili naší lodí na další ostrov – Zimní ostrov.

 

img_7854.jpg

foto zde

 

 LISTOPAD U ROBINSONŮ

V tomto měsíci jsme se přesunuli na ostrov pirátů, kde jsme poznávali nejen mořský svět. Dělali jsme pokusy s vodou, ochutnávali slanou a sladkou vodu, tvořily různé mořské živočichy a podmořský svět.

Připravovali jsme se na Námořnickou noc a přespání v Mateřské školce, kterého se zúčastnili Sašenka, Gábinka, Jessinka, Viki, Mireček, Sebík a Adámek. Děti objevily poklad kapitána, o který se podělily i s ostatními kamarády.

Poznávali jsme pomocí svých smysl. Vyzkoušeli jsme si, jak jsou pro nás smysly důležité a jak je asi lidem, kteří tento smysl nemají. Zahráli jsme si na různé hudební nástroje, tancovali a tvořili.

 

img_7002.jpg

foto zde

 

ADVENT a TŘI KRÁLOVÉ U DELFÍNKŮ

V období adventu se děti seznamovaly se zvyky a tradicemi Vánoc. Společně jsme si vyzdobili třídu, zpívali jsme a poslouchali koledy. Přišel i Ježíšek a nadělil dětem pod stromeček dárečky. Užili jsme si vánoční hostinu, při které jsme ochutnávali výborné cukroví, které maminky našich dětí upekly.

Oslavili jsme narozeniny naší kamarádky Karolínky.

Po vánočních prázdninách jsme si tradičně povídali o svátku Tří králů. Učili jsme se jejich koledu. Účastnili jsme se tříkrálového průvodu na náměstí, kde děti před betlémem předaly do truhly Ježíškovi malý dárek.

 

dscn7581cc.jpg

foto zde

ČERTOVSKÝ TÝDEN U DELFÍNKŮ

 

První adventní týden byl velmi pestrý a pěkně jsme si ho užili. Nazdobili jsme si vánoční stromeček a povídali jsme si o tradici příchodu Mikuláše. Společně jsme šli na náměstí na Mikulášskou nadílku, kde děti plnily na stanovištích různé úkoly a společně s dětmi z jiných školek jsme si zazpívali vánoční koledy. Mikuláš se svou družinou přišel i do školky a přinesl dětem adventní čokoládový kalendář. Děti mu za to slíbily, že budou ještě hodnější, než byly a pověděly mu říkanku Andělské čarování.

Do školky za námi přijelo divadlo s veselou Čertovskou pohádkou, která se dětem moc líbila.

ANDĚLSKÉ VSTÁVÁNÍ – v úterý 4.12. čekalo děti překvapení - rodiče si po odpoledním spánku přišli vzbudit své malé andílky, společně posvačili a poté si dle vlastní fantazie vytvořili andílky z různých materiálů… Rodičům( i prarodičům) děkujeme, že si v předvánočním shonu udělali čas a v tak hojném počtu přišli za námi do školky strávit moc příjemné odpoledne.

 

dscn7446ss.jpg

foto zde

 

NOC NÁMOŘNÍKŮ

V noci ze čtvrtku 8.11.2018 na pátek 9.11.2018 mohly děti přespat ve školce

a vyzkoušet si, jak jsou odvážné a samostatné!!! Zažily velké dobrodružství v podobě plnění úkolů a  hledání pokladu na  školní zahradě. Večeře byla ve formě bohatých švédských stolů, na čemž se podíleli rodiče a tímto jim také velmi děkujeme. Poté následovala pohádka na DVD. Po pohádce jsme zvládli hygienu, uložili se do pelíšku, poslechli si ještě jednu pohádku a spali a spali až do rána. Všichni byli stateční a Noc Námořníků zvládli bez rodičů :-).

 

img_7003-1-.jpg

foto zde

LISTOPAD U PLAVČÍKŮ

V měsíci listopadu jsme „ DOPLULI K LESU“. Zaměřili jsme se  na listnaté a jehličnaté stromy, dále pak na obyvatele lesa a jejich přípravu na zimu. Dětem jsme nabídli zajímavé činnosti k tématům, pracovali jsme a tvořili s přirodninami.

Společně jsme oslavili narozeniny s Vaneskou a Eliškou.

Do školky za námi v listopadu přijelo Divadlo „ LETADLO“ s pohádkou „Výprava za polárním medvědem“.

 

pb190020-1-.jpg

foto zde

 

LISTOPAD U DELFÍNKŮ

V listopadu jsme se společně vydali na Pohádkovou plavbu.

V prvních dvou týdnech jsme se seznámili s Námořnickou pohádkou. Vyrobili jsme si loď, zjišťovali jsme, kdo tvoří posádku. Hledali jsme lodního kuchaře a zamýšleli se nad tím, co asi mají rádi k jídlu námořníci. Naučili jsme se Námořnickou hymnu.

Společně jsme strávili „NÁMOŘNICKOU NOC „ve školce, kterou jsme si parádně užili!

V druhé půlce měsíce jsme „ztroskotali“ u ostrova sv. Kateřiny. Vysvětlili jsme si, co znamená ZTROSKOTAT a vydali jsme se na průzkumnou cestu po ostrově. Děti se seznámily s pranostikou „Na sv. Kateřinu, schováme se pod peřinu“. Povídali jsme si o tom, jak se na ostrově obléct, když je mráz.

Společnými silami jsme loď opravili, našli jsme mapu, která nám ukázala, kterým směrem se vydat na další plavbu, tentokrát k Vánočním ostrovům…

Navštívilo nás divadlo Letadlo s pohádkou O ledním medvědovi.

dscn7022-1-.jpg

foto zde

ŘÍJEN U ROBINSONŮ

V měsíci říjnu jsme se s dětmi zastavily na Větrném ostrově. Povídali jsme si o rozmarech počasí, k čemu nám slouží vítr a co vše umí naše tělo. Na začátku měsíce jsme se věnovali aktivitám, které nám posloužily k diagnostice dětí. Poznávali jsme barvy, geometrické tvary, počítali a poznávali písmena. Vyzkoušeli jsme si, co vše zvládnou naše ruce a nožky a moc nás to bavilo.

Na začátku měsíce jsme uspořádali školkovou drakiádu. Počasí bylo akorát na draka, a proto se nám akce vydařila. Draci se na nás smáli ze všech stran, ať už z nebe či ze země. Někteří z nich zavítali i k nám do školky na naši nástěnku.

Společně jsme oslavili Danečkovy narozeniny a vytvořili knížku obrázků pro našeho nemocného kamaráda. Svátek Halloween jsme s dětmi oslavili strašidelnou oslavou spolu s kamarády od námořníků. Naše třída se proměnila ve strašidelný ostrov plný strašidel a strašidelných dobrot. Na konci měsíce jsme navštívili kino s pohádkami O krtečkovi, které se nám velmi líbily.

img_6844.jpg

foto zde

 

ŘÍJEN U NÁMOŘNÍKŮ

Tento měsíc jsme si připomněli znaky typické pro podzim, na programu byly nejen hrátky s barvami. Říjen byl plný dovádivých draků na zemi i nebíčku (ne)létajících ve větru. Prováděli jsme pohybová cvičení, naučili jsme se básničky na téma Drak – Vítr. Vytvořili jsme různé draky z různých materiálů. Dechovým cvičením jsme závodili ve větru (rozfoukávání míčků). Pohybovým cvičením jsme napnuli plachty naší námořnické lodi (padák).  Ve třídě probíhaly přípravy na dětmi oblíbený Halloween, děti různými technikami vyráběly dýně a strašidla. Halloween párty byla divoká, plná krásných strašidel, stoly byly plné dobrot, děti plnily strašidelné úkoly a nakonec si zatancovaly na Halloween diskotéce. Oslavili jsme narozeniny našich kamarádů Petříčka a Tadíka, pochutnali jsme si na skvělých pamlscích. Trénovali jsme potřebné sebeobslužné činnosti a dodržování palubních pravidel. Splněním všech úkolů jsme se dopravili naší lodí na další ostrov – Ostrov pirátů.

img_7381.jpg

foto zde

 

PLAVECKÝ VÝCVIK PLAVČÍCI

Jako každý rok, chodí nejstarší děti na plavání.  Hrají si ve vodě, učí se splývat s různými pomůckami.

Ke konci výcviku si už vyzkoušely plavat ve velkém bazéně. Nejvíce se jim líbilo klouzaní na skluzavce a skoky do velkého bazénu.

 

pb010433.jpg

foto zde

 

NÁMOŘNICKÁ NOC U PLAVČÍKŮ

Děti si vyzkoušely noční spaní ve školce. Dobrodružství začalo na zahradě, kde jsme společně hledali poklad ukrytý v lodi. Potom společně hodovali ve školce. Děti přinesly napečené dobroty, ovoce a vše společně ochutnaly.

Večer děti čekalo kino, promítli jsme jim námořnickou pohádku a večer všichni usnuli ve spacácích.

 

img_20181108_182341.jpg

foto zde

 

 ŘÍJEN U PLAVČÍKŮ

S dětmi jsme prožili barevný týden, děti si hrály s barvami podzimu, poznávaly geometrické tvary. Pouštěli jsme draky a povídali si o podzimním počasí. Téma podzim se prolínal celým měsícem, děti si vyzkoušely různé výtvarné techniky, smyslové hry, překážkové dráhy.

Na konci října jsme si udělali Halloweenskou párty, děti přišly v maskách , zatančily si a pochutnaly na dobrotách, které si přinesly.

pa310420-1-.jpg

foto zde

 

Říjen u Delfínků

V první polovině října jsme si ve třídě povídali o tom, jak to udělat, abychom byli zdraví. Zjišťovali jsme, jaké ovoce a zeleninu máme rádi, co je pod slupkou a co jsou to vitamíny.

Také jsme si připomenuli, jaké počasí je typické pro roční období podzim – kde se bere vítr, co dělá, jak vypadá a proč lítá dráček na nebi.

V rámci dopoledního programu jsme si užili společné pouštění draků na poli.

V druhé polovině měsíce jsme se věnovali vstupní diagnostice dětí – procvičovali a opakovali jsme si znalosti barev, geometrických tvarů a orientovali se v časoprostorových pojmech.

Povídali jsme si o tom, co je Halloween, kde se slaví a proč. Děti hledaly poklad, který jim ve třídě schoval pan „Dýňák“.

 

dscn691aaa.jpg

foto zde

Jablíčkobraní

 

Dne 26.9.2018 se v naší školce konala podzimní akce s názvem „Jablíčkobraní“. Jak už název napovídá, tato akce se zaměřila na JABLÍČKO – pokrmy a výrobky z něj. Pro děti byly připraveny aktivity a úkoly na čtyřech stanovištích, které pro ně připravily paní učitelky. Rodiče s dětmi i paní učitelky nachystali různé jablečné dobroty – štrúdly, buchty, muffiny, mošt, čaj a mnoho dalšího. Opravdu bylo z čeho ochutnávat. Tímto také všem, kteří se akce zúčastnili, děkujeme.

foto zde

 

Září u Plavčíků

Měsíc září byl pro děti seznamovacím obdobím. Hráli jsme seznamovací hry, poznávali jména kamarádů a společně si hráli v nových centrech aktivit. Děti si oblíbily hraní v kuchyňce. Jelikož máme nový název Plavčící, věnovali jsme čas výtvarným aktivitám k tomuto tématu. Při poznávání ovoce a zeleniny si děti vyzkoušely smyslové hry, otisky mrkve a jablka. Učily se strouhat a krájet některé druhy. Navštívili jsme farmu v Šenově u Nového Jičína, kde jsme viděli domácí zvířata. Dětem se na výletě moc líbilo, také počasí nám přálo a tak jsme si to všichni užili. Na konci měsíce jsme pro děti a rodiče připravili Jablíčkobraní. Ochutnali jsme výborné jablečné recepty od rodičů a společně se pobavili.

foto zde

 

Září u Robinsonů

V měsíci září jsme se přivítali s novými kamarády. Postupně jsme se seznamovali i s prostředím třídy, herny a školní zahrady. Společně jsme si vytvořili seznam pravidel, které budeme na našem „ostrově“ dodržovat. Nové kamarádské vztahy jsme zamotaly do pavučinky přátelství – „držíme za jeden provaz“. Symbol lana jsme si pověsili ke dveřím. Aby nám byl vždy na očích a připomínal naše kamarádství.

Dětem se velmi líbily hry s barevným padákem, procvičili jsme si tělíčka při cvičení v herně. Vyrobili jsme si loď ztroskotanou u našeho ostrova s posádkou. Poznávali jsme nejen kamarády ze své třídy, ale i kamarády ze tříd dalších a paní učitelky.

Naučili jsme se pracovat v centrech aktivit. Každé z dětí si mohlo vybrat úkol, který se jim líbil. V reflexním kruhu poté mohly svou práci zhodnotit. Děti vyprávěly o tom, jak těžký pro ně úkol byl a zda by si jej příště vybraly znovu.

Naši školku navštívilo divadlo s pohádkou „O zatoulaném koťátku“, které se nám moc líbilo. Navštívily nás i studentky oboru logopedie z Olomouce, které se přišly podívat, jak procvičujeme naše jazýčky. Ke konci měsíce jsme se šli podívat do kina na výběr z pohádek „Mach a Šebestová na prázdninách“.

 

img_5814.jpg

foto zde

 

Září u Námořníků

Začátkem školního roku jsme na palubě přivítali nové námořníky a vypluli jsme z Ostrova poznání. Vzájemně jsme se představili, seznámili jsme se s palubními pravidly. Učili jsme se poznávat přidělené námořnické značky.  Pracovali jsme s myšlenkovými mapami – děti zjistily, kdo může být členem posádky, komunikovali jsme o možnostech vodní dopravy, co pluje na i pod hladinou. Na téma ponoru jsme udělali vodní pokus. Z papíru děti vytvořily záchranný kruh. Procvičili jsme výstup na „ráhnoví“. Připravili jsme občerstvení na podzimní Jablíčkobraní, naši námořníci usušili křížaly. Všemi těmito úkoly jsme se dopravili naší lodí na další ostrov – Větrný ostrov.

 

img_6709-1-.jpg

foto zde

 

Září u Delfínků

Září byl adaptační měsíc. Přivítali jsme nové kamarády. Děti se učily orientovat ve třídě i školce, poznávat svou značku a nové hračky. V druhé polovině měsíce jsme se zamysleli nad tím, jak to uděláme, ať se spolu dobře máme? Povídali jsme si o tom, co jsou to pravidla. Navštívilo nás ve školce divadlo, které se dětem moc líbilo.

 

dscn6276-a.jpg

foto zde